Popis
Text v dokumente nie je len súvislá postupnosť znakov, ale je vnútorne členený do viacerých častí, prvkov, štruktúr:
- Najmenším prvkom textu je znak. Znak zvyčajne napíšeme stlačením jedného alebo viacerých klávesov.
Niektoré znaky sú viditeľné, ako "ú 8 * H ?", iné viditeľné nie sú - napr. medzera alebo ukončenie riadku po stlačení klávesu Enter. Každý znak má svoj jedinečný kód, aby počítač vedel, čo sme zadali (ASCII kód alebo UNICODE).
- Za znakom nasleduje písmeno tak, ako ho chápeme v slovenskom jazyku. Písmeno slovenského jazyka môže byť zložené aj z dvoch znakov: dz, dž, ia, ie, iu, ch. Dobrý textový editor umožňuje triedenie slov aj podľa písmen, nielen podľa znakov.
- Väčším prvkom je slovo. Z pohľadu textového editora je slovo zvyčajne postupnosť znakov medzi dvoma medzerami alebo interpunkčnými znamienkami. Pre textový editor je slovo aj: 7čB6ú
- Väčším prvkom je veta. Z pohľadu textového editora je slovo zvyčajne postupnosť znakov medzi dvoma interpunkčnými znamienkami ukončenia vety (? ! .)
- Iným väčším prvkom je riadok. Riadok je tvorený textom od ľavého okraja po posledný znak na rovnakej úrovni. Na riadku sú znaky, slová, vety. Väčšia veta môže byť na viacerých riadkoch. Ak sa pri písaní textu dostaneme na koniec riadku, textový editor sám presunie textový kurzor na nový riadok- hovoríme, že zalomí text. Ak zmeníme šírku riadku, textový editor automaticky usporiada text do nových riadkov.
- Za vetou / riadkom nasleduje odsek (tiež sa používa názov odstavec). Odsek je časť textu medzi dvoma stlačeniami klávesu Enter (odsadeniami). Bežne pri písaní textu je v odseku viac viet. Ale odsekom môže byť aj jeden znak alebo slovo, ak za jeho napísaním stlačíme Enter.
- Za odsekom nasleduje strana. Strana je vyhradené miesto pre riadky medzi horným a dolným okrajom podľa nastavenia strany v textovom editore. Pri tlači je strana na samostatnom hárku papiera. Ak sa dostaneme pri písaní na koniec strany, textový editor nás presunie na začiatok nasledujúcej strany.
- Za stranou nasleduje sekcia. Sekcia je používateľom určená časť dokumentu, pre ktorú nastavuje osobitné pravidlá úpravy. Napríklad strany sú v danej sekcii na šírku, číslovanie strán je vynechané, hlavička strany vyzerá inak.
- Najvyššou úrovňou je celý dokument. Ten obsahuje všetko, čo bude uložené do súboru. V súbore sú okrem dokumentu uložené aj ďalšie informácie.
Je možné aj členenie dokumentu na kapitoly a podkapitoly tak, že ich nadpisy osobitne sformátujeme - tzv. využím štýlov pre nadpisy a podnadpisy). Prostredníctvom označených nadpisov kapitol a podkapitol môže textový editor automaticky vytvoriť obsah dokumentu. Z obsahu dokumentu sa môžeme preniesť priamo na stranu danej kapitoly.
Osobitnou, dočasnou štruktúrou je blok. Je to nami označená časť textu, s ktorou budeme niečo následne robiť. Minimálnym blokom je jeden znak, maximom je celý dokument.
Doplnkové informácie
Pre jednotlivé prvky členenia textu poskytuje textový editor osobitné nástroje.
- Pre stranu si môžeme napríklad nastaviť veľkosť strany, číslovanie strany, hlavičku a pätu strany, či bude strana na šírku alebo na výšku, predčasné ukončenie (zlom strany). Pri tlači môžeme určiť, ktoré strany sa vytlačia.
- Pri odstavci si môžeme napríklad nastaviť medzery pred a za odstavcom, odsadenie na začiatku odstavca, vizuálnu úpravu odstavca (napr. zarovnanie textu), nastaviť si číslovanie alebo odrážky.
- Pri riadkoch si môžeme napríklad nastaviť šírku riadku, riadkovanie (jednoduché, dvojité), číslovanie riadkov.
- Jazykový korektor kontroluje text po slovách. Ak slovo nepozná, upozorní nás na to.
- Blok môžeme vymazať, skopírovať, premiestniť, upraviť jeho výzor (sformátovať ho).