Popis
Tri spôsoby využitia elektronického stromu vedomostí
Prvý spôsob
je využitie stromu vedomostí ako zdroja vzdelania či učebnice: pacient a jeho rodina alebo ošetrovateľ systematicky preberá tému za témou a prebieha proces primárneho učenia - oboznámiť sa, pochopiť zmysel, naučiť sa. Môže to byť výučba na úrovni úplného laika, ale aj osoby znalej. Pacient má túto "učebnicu" či príručku stále pri sebe (cez smartfón alebo tablet). Základné témy sú náväzné a logicky previazané, ako to má v správnej učebnici byť.
Cukrovka je "partner" na celý život, takže sa oplatí o nej dozvedieť čo najviac.
Druhý spôsob
je využitie stromu vedomostí ako bežnej príručky, ktorá pomôže, ak je nám niečo nejasné, nezrozumiteľné (súvisiace s diagnostikou, terapiou, obmedzeniami, rizikami). Pri tomto spôsobe kombinuje prechádzanie stromu vedomostí s vyhľadávaním témy v okne vyhľadávania.
Tretí spôsob
je využitie stromu vedomostí ako referenčnej príručky pre zriedkavé fakty alebo činnosti súvisiace s cukrovkou alebo menej známe skutočnosti. Nie je nutné, aby sme o cukrovke všetko vedeli. Stačí mať základné informácie, poznať terminológiu súvisiacu s chorobou a vedieť zadať do okienka, čo potrebujeme nájsť.
Takto vďaka stromu vedomostí sme schopní byť skoro "expertmi" na cukrovku (samozrejme v súčinnosti s diabetológom).
Doplnkové informácie
Pre tretí spôsob by mohol niekto namietnuť, že môžeme na vyhľadanie využiť rovno google alebo iný vyhľadávač.
Prvý rozdiel
Ak niečo na googli nájdeme, nemáme istotu, či daná informácie je dôveryhodná, či nie je komerčná, zavádzajúca. V prípade nášho zdravia je táto istota veľmi žiadúca.
Druhý rozdiel
V strome vedomostí si informácie nájdeme oveľa skôr. Pri testovaní googlu sme zistili, že musíme pozrieť viacero stránok, aby sme našli to, čo hľadáme Aj keď nájdeme požadovanú stránku, na nej si musíme nájsť požadovanú informáciu. Aj skúsenému používateľovi to trvá aspoň 30 sekúnd. Za 30 sekúnd dôjde k rozptýleniu myšlienok a poklesu koncentrácie pozornosti.
Pri vyhľadávaní v strome vedomostí to stihneme do 3 sekúnd a v okne sa zobrazí len požadovaná informácia, nič viac (takto je strom vedomostí štruktúrovaný). V rámci troch sekúnd je náš mozog schopný plne udržať mentálnu pozornosť.