Popis
Diabetes (cukrovka) je choroba, ktorá postihuje na Slovensku vyše 350.000 pacientov. Ak prirátame aj ich najbližších, máme vyše milióna občanov, ktorých s ňou prichádzajú denno-denne do styku, keďže cukrovka je "verná priateľka" väčšinou na celý život.
Ak sa objaví podozrenie na cukrovku, alebo sa diagnóza potvrdí, po odchode z ambulancie začína horúčkovité behanie po internete, zháňanie informácií. Zdrojov o diabete je na internete hodne. Ale, ...
Ak nájde pacient nejakú informáciu, akú má záruku, že táto informácia je objektívna, nekomerčná, aktuálna, úplná, zrozumiteľná, jednoznačná, medicínsky správna?
Dnes pacient nemá k dispozícii webové sídlo či portál, kde by boli sústredené všetky pre neho dôležité informácie alebo ešte lepšie systematické vedomosti týkajúce sa prevencie, diagnostiky, terapie cukrovky, ale aj životného štýlu cukrovkára či domácej starostlivosti o neho.
Informácie, ktoré by boli nekomerčné, garantované odbornou autoritou, medicínsky správne, úplné, prehľadné, aktuálne, pacientovi zrozumiteľné. Informácie, ktoré by si vedel nájsť do 3 sekúnd a boli by vhodné aj pre zobrazenie na smartfóne.
Vychádza veľa odborných článkov, aj článkov pre pacientov, ktoré sú roztratené v mnohých časopisoch či portáloch. Ale sú to články. Články prečítame, niečo si zapamätáme a už sa k nim zvyčajne nevrátime. Existujú aj špecializované portály o diabete v slovenčine a najmä v angličtine.
Chýba ale informačný zdroj, ktorý by pacienta a jeho najbližších aj naučil, pripravil, poradil a operatívne podporoval v bežných aj nečakaných životných situáciách v súčinnosti s diabetológmi a všeobecnými lekármi.
Preto sme sa rozhodli navrhnúť špecifickú formu zdroja informácií pre vzdelávanie pacientov - tzv. strom vedomostí, ktorý by očakávania pacientov aj zdravotníkov naplnil vo významne lepšej miere, ako je to doteraz.
Doplnkové informácie
Tento strom vedomostí je aktuálne vo verzii prototypu, ako by nový zdroj informácií a vedomostí mohol vyzerať. Je veľmi dôležitá spätná väzba diabetológov ale aj samotných pacientov.
Odborná medicínska verejnosť bude tvorcom samotných textov, pacientské organizácie dajú spätnú väzbu. V tejto fáze testovania zbierame podnety, čo všetko by v tomto strome vedomostí malo byť.