Ide o prípady, keď je príčina známa. Najčastejšie vznikajú v dôsledku užívania liekov (kortikosteroidy), ďalej pri ochoreniach, kde je poškodená veľká časť pankreasu, napr. nádory a zápaly, pri poškodení chemikáliami, pri poruchách žliaz s vnútorným vylučovaním. Do tejto skupiny patria aj niektoré typy cukrovky, pri ktorých je porucha účinku inzulínu, ale zaraďujeme sem aj určité geneticky podmienené ochorenia a genetické poruchy B-buniek. Geneticky podmienená cukrovka sa najčastejšie prejaví u detí a mladistvých.
Ďalším typom je diabetes mellitus, ktorý vzniká počas ťarchavosti (tehotenská, gestačná cukrovka). Objavuje sa približne u 3 % ťarchavých žien v dôsledku hormonálnych zmien. V súčasnosti všetky tehotné ženy absolvujú záťažový test glukózou, ktorým sa ochorenie zistí.
O tomto type cukrovky hovoríme vtedy, ak je glykémia nalačno viac ako 5,6 mmol/l a 2 hodiny po záťaži viac ako 7,8 mmol/l. Vyššia hodnota glykémie predstavuje riziko pre plod aj pre matku. Pre matku sa zvyšuje riziko vzniku cukrovky v neskoršom období na úrovni 70 %.