Sezónne infekcie (najmä chrípka)
Na prvom mieste je to predchádzanie sezónnym infekciám, ktoré kulminujú v zimnom období. Každá závažnejšia, hoci banálna infekcia môže zhoršiť cukrovku. Malo byť prioritou každého diabetika vyhýbať sa infekciám. Vyhýbať sa chorým ľuďom vo svojom okolí a obmedziť spoločenské aktivity, kde sa stretáva väčšie množstvo ľudí. Hlavne počas chrípkovej sezóny je to veľmi žiadúce. Podobné masové akcie bývajú doslova semenišťom akútnych infekcií. Pravdepodobnosť kontaktu s chorým človekom a nákazy je vysoká.
Každá infekcia je problém. Niekedy je nevyhnutné zvýšiť dávku liekov, alebo inzulínu. Silná infekcia môže vyvolať i vážne komplikácie, ktoré sa môžu skončiť hospitalizáciou. Preto je nevyhnutné včas navštíviť lekára a nepodceňovať príznaky akútnej infekcie. V prípade potreby lekár naordinuje správnu a efektívnu liečbu.
Domáce prostredie
- Domáce prostredie má byť pravidelne vetrané
- Neodporúčame prekurovanie priestorov.
- Udržujme optimálnu teplotu a vlhkosť vzduchu.
Očkovanie proti chrípkeAko dobrý a účinný doplnok prevencie infekčných ochorení počas zimy sa ukazuje očkovanie proti chrípke a zápalu pľúc. Optimálnym obdobím na očkovania je október a november, teda pred začiatkom chrípkovej sezóny.
Pravidelný pohyb aj v zimeZima určite nie je obdobie, kedy by sa malo zabúdať na pohyb a fyzickú aktivitu. Pre diabetika je pravidelný pohyb základným predpokladom pre udržanie hladiny cukru v správnych parametroch. Pri pohybe v chladnom prostredí je potrebné myslieť na správne a kvalitné oblečenie. Diabetici sú podstatne viac náchylní na vznik hypotermie, na podchladenie. Dôvodom je, že ľudia s cukrovkou majú tendenciu k rýchlejším stratám tepla.
Úrazy v zime
Každý úraz je pre diabetika problém. Hojenie rán je dlhšie a komplikovanejšie. Zima je obdobie, kedy je zvýšené riziko úrazov (pošmyknutie a zlomeniny).
Strava
Zima je obdobie s tendenciou konzumovať vo vyššej miere ťažšie, mastnejšie a kalorickejšie jedlá. Obdobie, keď u väčšiny ľudí pozorujeme tendenciu k priberaniu na váhe. V zimnom období je potrebné dbať na dostatočný prísun vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Väčšina týchto látok je zastúpená vo svojej prirodzenej forme v čerstvom ovocí a čerstvej zelenine. Pri ovocí nezabudnúť zarátať jeho energetickú hodnotu do sacharidových jednotiek! V prípade nedostatku týchto potravín v jedálnom lístku je potrebné v zimnom období siahnuť i po vitamínových tabletách.