Táto kapitola popisuje najdôležitejšie ciele a princípy informatizácie a navrhuje prístup k procesu informatizácie verejnej správy v nasledujúcom období. Popisuje hlavnú ambíciu, ktorú bude informatizácia verejnej správy ďalej napĺňať.
Národná koncepcia informatizácie verejnej správy ukazuje cestu pre modernizáciu verejných služieb a predstavuje základ pre budovanie „inovatívneho štátu“ a „štátu fungujúceho na základe využívania znalostí.“ Získame tak jednoduché a prívetivé služby pre občanov a podnikateľov a výkonnejšiu verejnú správu, ktorá poskytuje otvorené údaje v maximálnom rozsahu, ktorá sa rozhoduje na základe dôkazov a faktov. e-Government bude cezhranične interoperabilný a založený na medzinárodne dohodnutých štandardoch a technických špecifikáciách podľa e-Government akčného plánu 2016-2020.
Modernizujeme e-Government, aby umožnil realizovať pripravovanú komplexnú reformu verejnej správy, t.j. prostredníctvom nových centrálnych aplikácií a služieb, ako i vďaka úprave vybraných agendových informačných systémov. Práve moderné informačné technológie dokážu priniesť inovácie pre lepšie fungovanie verejnej správy ako je automatizácia spracovania podaní, personalizovaná asistencia pre klientov verejnej správy, podpora lepšieho a rýchlejšieho rozhodovania v súdnictve, využívanie nástrojov umelej inteligencie, analýza dát o subjektoch a ich súvislostí pri kontrolách a aplikácia senzorov vo verejných službách (napríklad inteligentné dopravné systémy, monitorovanie životného prostredia).
Dôraz bude kladený na mobilný e-Government tak, aby mohli vznikať interaktívne aplikácie pre verejné služby a cez inteligentné mobilné zariadenie bolo možné jednoducho vyriešiť základné životné situácie. Informačné systémy budú prevádzkované vo vládnom cloude efektívne a profesionálne. e-Government sa stane otvorenou platformou a každý informačný systém bude poskytovať otvorené aplikačné rozhrania (open API), čo vytvorí zásadné podnikateľské príležitosti hlavne pre malých a stredných podnikateľov.
Vytváranie inovácií podporíme dopytovými projektami v oblastiach vývoja mobilných aplikácií, využitia umelej inteligencie, spracovania otvorených dát, či využitia open API. Je veľmi dôležité, aby bol takto plánovaný rozvoj v synergii s RIS3 stratégiou (Stratégiu výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu SR) a podporila sa tak inteligentná špecializácia Slovenska v prioritných oblastiach.