Prístup k procesu informatizácie vychádza z aktuálneho stavu[1] informatizácie spoločnosti, ktorý sa podarilo dosiahnuť v uplynulom období najmä v rámci Operačného programu Informatizácia spoločnosti. Na základe skúseností z predchádzajúceho obdobia, ako aj nových metodológií v oblasti budovania komplexných informačných systémov a reformovania verejnej správy, je možné prístup k procesu informatizácie verejnej správy na najbližšie obdobie popísať na šiestich úrovniach:
legislatívna úroveň,
ktorá určí právny rámec fungovania digitálneho priestoru (najmä
e-Governmentu), a ktorej aktivity musia predchádzať snahám implementácie
riešení informatizácie. Aj vďaka Operačnému programu Efektívna verejná správa
budú zmeny právneho rámca vyplývať z koordinovanej reformy verejnej
správy,
úroveň koordinácie a dohľadu nad budovaním e-Governmentu, ktorá sa postará o účinnú koordináciu budovania e-Governmentu a architektúry VS v prvom rade cez schvaľovanie koncepcií rozvoja informačných systémov verejnej správy, prípravu štúdií uskutočniteľnosti, či efektívnu koordináciu projektov a ich vzájomný súlad s rešpektovaním princípu transparentnosti a participácie spolu s verejnou kontrolou prípravy, efektívnosti a výsledkov projektov. Zároveň tu pôjde aj o zabezpečenie primeraného informovania, publicity a vzdelávania o stave informatizácie a nových funkcionalitách verejnej správy a o spôsobe ich využívania,
úroveň zdrojov, v rámci ktorej dôjde k cielenému budovaniu interných kapacít verejnej správy pre oblasť riadenia a správy IT podľa záväznej koncepcie, ktorá sa vypracuje. Zároveň dôjde ku konsolidácii riadenia finančných a technologických zdrojov potrebných na budovanie e-Government-u.
procesná úroveň, ktorá na jednej strane s ohľadom na reformu verejnej správy a návrh realizácie rozvoja informatizácie (kapitola 7) vytvorí popri vhodnom organizačnom zabezpečení optimalizáciu procesov a funkcií verejnej správy, a na druhej strane zjednoduší a sprehľadní poskytovanie služieb verejnej správy,
informačná úroveň, kde sa na centrálnej úrovni nastavia pravidlá jednotnej dátovej vrstvy tak, aby sa údaje dali jednoznačne sémanticky interpretovať vo všetkých úsekoch verejnej správy, a to nielen pre potreby výmeny údajov v informačných systémoch a vybavovanie ŽS, ale aj pre komplexné analýzy údajov,
technická úroveň, v rámci ktorej dôjde ku konsolidácii a optimalizácii nákladov na vývoj a prevádzku informačných systémov budovaných podľa pravidiel interoperability, riadenia kvality údajov, bezpečnosti a používateľského komfortu, ktoré sú v súlade s európskym rámcom pre interoperabilitu.
Všetky spomenuté úrovne sú pre interoperabilitu rovnako
dôležité. Interoperabilita napomôže pri vytváraní prostredia umožňujúceho
dôveryhodnú výmenu údajov medzi subjektmi verejnej správy.
K tomu budú slúžiť vhodne štruktúrované riadiace subjekty, spoločné politiky a
iniciatívy. Prvky interoperability by mali byť zohľadnené naprieč EÚ za účelom
používania spoločných postupov umožňujúcich skutočnú vzájomnú spoluprácu
subjektov verejnej správy. Zavádzanie interoperability umožní modernizáciu a
racionalizáciu systémov s cieľom zvýšiť možnosti týchto systémov pri
poskytovaní vysoko kvalitných služieb hospodárnym spôsobom.
Štát bude v novom období vytvárať platformy, či už v podobe technologických riešení alebo právnych či procesných rámcov, pre inkluzívne zapojenie verejnosti a podnikateľov do zlepšovania verejného života. Mnohé nápady na zlepšenie procesov, legislatívy alebo elektronických služieb môžu pochádzať práve z kreatívnych komunít a tretieho sektora.
Zdieľanie informácií a infraštruktúry štátu musí podporovať vznik a rast inovatívnych podnikov. Len tak je možné investície štátu do reformy a e-Governmentu premeniť do udržateľného rastu a rozvoja spoločnosti podľa ambícií jednotného digitálneho trhu.
[1] Aktuálny stav je popísaný v dokumente zverejnenom na http://www.informatizacia.sk/suvisiace-dokumenty/22701s.