Biznis architektúra verejnej správy definuje najmä komunikačné kanály, služby, procesy, funkcie a informácie, ktoré sa vo verejnej správe realizujú na základe kompetencií verejnej správy. Je členená podľa základných funkcií verejnej správy, ktorými sú:
Poskytovanie služieb
- základnou funkciou verejnej správy je poskytovať služby občanom,
podnikateľom, cudzincom, ale i organizáciám verejnej správy a európskej
administratíve,
a to aj v podobe aktuálneho informovania o právach
a povinnostiach a pod. Služby poskytujú viditeľnú hodnotu, napr. v
podobe udeľovania povolení alebo licencií, vydávania rozhodnutí alebo iných
výstupov a umožňujú efektívne riešiť ŽS, v ktorých sa občania alebo
podnikatelia môžu nachádzať. Okrem služieb pre občanov a podnikateľov
realizuje verejná správa aj výkon iných, tzv. podporných činností, ktoré sú
nevyhnutné pre účely efektívnej podpory
výkonu jednotlivých agend. Ide napr. o
dohľad a dozor, sankcie, granty a dotácie, či posudkovú činnosť.
Návrh politík a regulácií – reprezentuje činnosti verejnej správy zabezpečujúce vytváranie a udržiavanie stratégie, politiky a regulácie aktivít v národnom hospodárstve. Dôležitým faktorom je možnosť analyzovať relevantné údaje a na základe týchto údajov, respektíve ich analýz, vytvárať odporúčania a zlepšovať politiky, regulačné aj vnútorné prostredie.
Rozvoj verejnej správy - predstavuje činnosti verejnej správy, ktorých cieľom je udržiavať jej efektívnu činnosť a reagovať na podnety a zmeny, identifikovať svoje slabé miesta a na ich základe definovať ich odstraňovanie a zabezpečovať kontinuálny rozvoj vo všetkých dôležitých oblastiach vzhľadom na aktuálny vývoj a pokrok spoločnosti. Táto funkcia by mala byť vhodne podporená analytickými nástrojmi pre verejnú správu, vrátane účtovného a štatistického výkazníctva verejných financií, či manažmentom kvality.
Vnútorná správa – funkcia verejnej správy zabezpečujúca výkon činností verejnej správy spojených s realizáciou všetkých procesov potrebných k jej vlastnému chodu (napr. ekonomická agenda, verejné obstarávanie, správa IKT, prevádzka vozového parku a pod.).
Bezpečnosť – predstavuje činnosť verejnej správy, ktorej cieľom je vytvoriť a udržiavať bezpečné, stabilné a spoľahlivé prostredie vo všetkých oblastiach a doménach verejnej správy (napríklad kybernetická bezpečnosť, fraud management a podobne).