Kritickým faktorom pri stanovení priorít je znalosť kľúčových zainteresovaných osôb (občanov, podnikateľov, zamestnancov verejnej správy) a ich potrieb a požiadaviek na ďalší rozvoj informatizácie a zohľadnenie väzieb a závislostí jednotlivých stavebných blokov architektúry a z nich vyplývajúcich základných princípov vzájomnej interoperability.
V rámci návrhu cieľového stavu strategickej architektúry verejnej správy boli identifikované nasledujúce požiadavky na fungovanie a interoperabilitu jednotlivých stavebných blokov architektúry verejnej správy:
- Používateľ si môže pre komunikáciu s OVM kedykoľvek vybrať ľubovoľný komunikačný kanál poskytovaný prístupovým miestom, a to nezávisle na čase, mieste a stave spracovania jeho podania.
- Používateľ má k dispozícií jednotný konfigurovateľný a používateľsky prispôsobiteľný komponent (tzv. portfólio klienta), prostredníctvom ktorého bude mať k dispozícii najmä:
- jednotný a aktuálny pohľad na históriu realizovanej komunikácie s OVM bez ohľadu na ním zvolený komunikačný kanál (informácia bude k dispozícii z jednotlivých prístupových miest, a z back-endových systémov, najmä ak bude podanie realizované priamo na pracovisku OVM),
- informáciu o stave spracovania podania (stav riešenia agendy v agendovom informačnom systéme),
- vybrané a používateľom zvolené informácie o relevantných objektoch evidencie týkajúcich sa používateľa (napríklad prehľad nehnuteľného majetku, prehľad pohľadávok štátu, prehľad nárokov a podobne).
- Používateľ je pri riešení svojej ŽS navigovaný cez procesnú mapu príslušnej ŽS, v rámci ktorej má k dispozícii informáciu o stave a kontexte spracovania podania.
- V rámci efektívneho riešenia ŽS je zabezpečená automatizovaná orchestrácia jednotlivých služieb ŽS vrátane zabezpečenia definovania biznis kontextu ŽS.
- Výkon verejnej moci a riešenie ŽS sú realizované:
- v súlade s prístupom orientovaným na používateľa a nie naopak,
- na základe harmonizácie a optimalizácie procesov výkonu agend verejnej správy.
- Vytvárania spoločných (najmä aplikačných) blokov všade tam, kde je to možné, a opodstatnené. Funkcionalita (či už pre riešenie agend, návrh politík a regulácií, správu a rozvoj verejnej správy alebo bezpečnosť), ktorú bude možné využívať centrálne, nebude realizovaná decentralizovane na jednotlivých OVM, ale budú vybudované tzv. centrálne spoločné bloky. Množstvo špecifických a decentralizovaných systémov jednotlivých OVM bude postupne minimalizované na nevyhnutnú mieru.
- Údaje verejnej správy budú sprístupňované pre tzv. otvorené použitie.
- Využívanie aplikácií a riešení EÚ administratívy, ktoré budú v čase prípravy a implementácie projektov k dispozícií a budú pre ne vhodné.
- V rámci výkonu jednotlivých činností a riadenia verejnej správy je v maximálnej miere podporované:
- využívanie spoločných a jednotných sofistikovaných analytických a iných podporných nástrojov,
- využívanie objektívnych údajov a riadenie a rozhodovanie na základe objektívnych, presných a úplných údajov.
- Zamestnanec verejnej správy má k dispozícií jednotné, konfigurovateľné a používateľsky prispôsobiteľné rozhranie úradníka, prostredníctvom ktorého bude mať k dispozícii najmä:
- informácie o úlohách spojených s riešením agendy a príslušný postup jej riešenia a stav spracovania,
- informácie o interných úlohách týkajúcich sa podporných činností výkonu organizácie a stave ich spracovania,
- iné analytické a podporné nástroje potrebné k svojej činnosti.
- Pre zamestnancov realizujúcich úlohy alebo časť úloh v teréne bude k dispozícii podpora výkonu takýchto mobilných (exteriérových) činností.
- Vzhľadom na aktuálny stav integrácie a vzájomného previazania jednotlivých, najmä back-endových systémov verejnej správy (najmä integrácie typu bod-bod) bude kladený dôraz na:
- vytvorenie podmienok
riešenia integrácie na všetkých úrovniach interoperability,
t.j. na úrovni legislatívnej, organizačnej, sémantickej a technickej,
- na technickej úrovni bude dôraz kladený najmä na jednotnú, centrálnu integráciu systémov na aplikačnej a dátovej vrstve prostredníctvom platformy dátovej integrácie.
- Z pohľadu bezpečnosti je dôraz kladený v prvom rade na zavedenie centrálnej a jednotnej správy kybernetickej bezpečnosti a zavedenia výkonu kybernetickej bezpečnosti na všetkých úrovniach a v rámci všetkých organizácií verejnej správy.
Sledovanie stavu naplnenia týchto požiadaviek bude riešené v rámci celkového systému monitoringu výkonnosti poskytovania elektronických služieb (vyhodnocované aj v rámci pravidelného ročného odpočtu plnenia NKIVS).