Definovanie ŽS a vytvorenie navigácie pri výbere služieb a pri následnom riešení ŽS patrí ku kľúčovým opatreniam ako naplniť špecifický cieľ „Zvýšenie kvality, štandardu a dostupnosti koncových služieb pre podnikateľov a občanov“ Operačného programu Integrovaná infraštruktúra.
Naplnenie tohto cieľa je navrhované v súlade s princípmi služby ako situácie, jednoduchá navigácia, jedenkrát a dosť, zodpovednosť a správa služieb, proaktivita, spätná väzba a transparentnosť. Obsluha občanov a podnikateľov sa bude orientovať na komplexné vyriešenie ich životných situácií aplikovaním zákaznícky orientovaného prístupu.
Občania a podnikatelia si budú môcť vyriešiť svoje životné situácie jednoducho a komfortne, či už z pohodlia domova alebo osobne za asistencie zamestnanca klientskeho centra. Pri riešení ŽS bude mimoriadne dôležitá intuitívna identifikácia služieb v rámci ŽS a následná interaktívna navigácia postupom riešenia, ktorá umožní používateľa prehľadne previesť celou ŽS.
Cieľom je teda zlepšenie prehľadnosti služieb intuitívnou navigáciou pri vybavovaní ŽS, automatizácia vybavenia vecí a personalizované poskytovanie informácií o službách a ich možnostiach, čím sa umožní minimalizovať počet interakcií občanov a podnikateľov s verejnou správou.
Implementáciou orchestračnej platformy, aplikovaním moderných technológií a definovaním konkrétnych ŽS s jasným určením ich hraníc, gestorov a procesných úkonov, ktoré sa optimalizujú a zjednodušia v rámci reformy verejnej správy, sa dospeje k efektívnemu a príjemnému poskytovaniu služieb verejnej správy.
Na biznis úrovni budú koncové služby organizované do procesných máp, ktoré znázornia spôsob vyriešenia ŽS. Funkcionalita umožní navigovanie občanov a podnikateľov cez procesnú mapu ŽS a ich interakciu s príslušnými inštitúciami verejnej správy pri vybavovaní.
Jednotlivé typy úkonov v procesnej mape budú štandardizované. Pri riešení ŽS bude používateľ presne informovaný o nasledujúcich krokoch a interaktívne navigovaný procesom výberu alternatív vybavenia a vypĺňania údajov potrebných pre vyriešenie ŽS.
Priebeh ŽS a výšku poplatkov si bude možné odskúšať v simulátore ŽS alebo pozrieť v multimediálnej prezentácii. Správnosť a úplnosť údajov bude neustále kontrolovaná vďaka konceptu inteligentných formulárov, ktoré budú overovať vypĺňané údaje z hľadiska syntaktickej a sémantickej správnosti.
Každý výber používateľa, ktorý ovplyvní cestu vyriešenia ŽS v procesnej mape alebo komunikáciu s používateľom (napríklad výber komunikačného kanálu, spôsob dodania informácii a vstupov pre vyriešenie ŽS, výber z možností, spôsob preberania výstupov) sa uloží do kontextu ŽS. Ide o dátový objekt, ktorý sa uchováva v aplikačnom komponente a obsahuje informácie o aktuálnom stave vybavenia jednotlivých úkonov v rámci ŽS a histórii operácií. Jednotlivé úkony bude možné vyriešiť na počkanie (automaticky) alebo v interaktívnom konaní s verejnou správou.
Používateľ tak bude mať riešenie ŽS pod kontrolou. Bude zadávať len minimálne nevyhnutné údaje, ktorými verejná správa nedisponuje, a ktoré sú potrebné na vyriešenie jeho požiadavky. Znamená to, že administratívne zaťaženie žiadateľa tak bude minimálne a obmedzené len na objektívne nevyhnutné úkony. V rámci riešenia životnej situácie bude pokryté i riešenie podaní, ktoré nie je možné riešiť plne automatizovane.
Pri ukončení úkonu zo strany verejnej správy bude používateľ služby notifikovaný o zmene stavu, respektíve o možnostiach doručení výstupov konkrétnym komunikačným kanálom. Výstupy môžu byť doručené fyzicky alebo elektronicky podľa voľby používateľa. Zmeny vyplývajúce z vyriešenia ŽS ako aj novo vytvorené objekty evidencie sa zobrazia aj v portfóliu klienta.