Pri zostavovaní návrhu realizácie (akčného plánu) pre zvyšovanie úžitkovej hodnoty služieb potrebujeme nájsť jasné oporné body.
Druhým výstavbovým princípom (oporným bodom) by mohla byť veľmi jednoduchá zásada – od jednoduchších tém smerovať ku zložitejším.
V tomto kontexte by bolo vhodné ešte pred zvládnutím efektívneho zdieľania dát (čo si vyžiada niekoľko rokov) vyriešiť jednoduchšie témy, ktoré limitujú používanie elektronických služieb. Ide predovšetkým o zavedenie on line platieb, poskytnutie jednoduchšej možnosti pre autentifikáciu a autorizáciu (aspoň pre menej citlivé služby), a najmä zlepšenie užívateľského rozhrania a zjednodušenie služieb.
Ich spoločným zastrešením je „odstraňovanie bariér v používaní elektronických služieb“. Rovnako tak budú pre prioritné služby a ich vybrané životné situácie (napríklad založenie firmy) vytvorené riešenia pre optimálnu navigáciu k danej službe a prácu s ňou tak, aby nároky kladené na používateľa boli minimálne.
Tieto témy je možné riešiť v predstihu pred vyššie pomenovanými oblasťami bez toho, aby vznikalo riziko nevhodnej časovej nadväznosti. Predsunutie výstupov projektu „odstraňovania bariér používania“ pred projekt „zdieľania dáta“ má význam najmä z pohľadu vnímania verejnosti.
Výstupy projektu „odstraňovania bariér“ môžu byť dosiahnuté rýchlejšie, ako výsledky projektu „zdieľania dát“, vedúceho k naplneniu princípu jeden krát a dosť. Verejnosť tak bude môcť vnímať kontinuálne zlepšovanie elektronických služieb.