Ako už bolo spomenuté v predchádzajúcej kapitole, jedna z najväčších výziev bude transformácia kultúry inštitúcií smerom k rozhodovaniu na základe údajov, dôkazov a faktov.
Pre splnenie tohto cieľa je použitie prístupu Linked Data mimoriadne vhodné. Nielen že Linked Data je nová technológia spracovávania dát na úrovni logického usudzovania, ale hlavne Linked Data ponúka efektívnu grafovú formu reprezentácie dát, to je "všetko je poprepájané so všetkým", čo je kľúčové pri potrebe zmiešania ľubovoľných dát z rôznych zdrojov a následným ľubovoľným medzi-doménovým komplexným analýzam údajov.
Takéto riešenie ponúka priamu podporu rozhodovania inštitúcii na základe relevantných (najrelevantnejších) faktov. Tieto aj iné skutočnosti sú dôvodom prečo existuje veľká snaha používať princípy Sémantického webu aj vo verejných dátach, čo je označované ako Linked Government Data.
V rámci Európskej únie ide o program ISA2 (Interoperability Solutions for European Public Administrations), konkrétne o skupinu SEMIC (Semantic Interoperability Community), ktorá napríklad odporúča použitie štandardizovaných ontológií (modelov) fyzickej osoby, organizácie, lokácie a ďalšie.
V Slovenskej republike prebieha od roku 2013 takzvaná Fáza 1 implementácie sémantiky (Linked Data) do štátnych dátových štandardov v podobe viacerých predložených návrhov, pričom medzi hlavné patrí:
− metodika tvorby
data.gov.sk URI identifikátorov,
− celkový jednotný model údajov verejnej správy:
data.gov.sk ontológie,
− metóda registrácie URI identifikátorov pre základnú sémantickú infraštruktúru údajov verejnej správy (katalógy, číselníky, dátové prvky, referenčné údaje) v MetaIS,
− publikácia množiny otvorených dát obsahujúcich výlučne Linked Data, nazývaná LOD Slovakia (Linked Open Data Cloud Slovakia).