GNU General Public Licence je populárna licencia, pod ktorou je napríklad licencované aj kernel Linuxu. Existuje verzia 1 (GPL 1), verzia 2 (GPL 2) a najnovšia verzia 3 (GPL 3). Často je užitočné vedieť, ktoré licencie sú kompatibilné s GNU General Public Licence, obzvlášť pre vývojárov je priam nevyhnutné vedieť kompatibilitu s GPL ak chce použiť dostupné softvérové 'bežnosti'.
Obsah licencie GNU GPL
Preambula
Všeobecná zverejňovacia licencia GNU (v angličtine GNU General Public License, ďalej len ako “GNU GPL” alebo “GPL”) je slobodná, “copyleft” (časť autorských práv ponechávajúca a časti sa zriekajúca) licencia pre softvér a iné diela.
Väčšina licencií pre softvér a iné diela sú navrhnuté tak, aby obmedzovali slobodu jeho zdieľania a upravovania. GNU GPL naopak zaručuje slobodu zdieľania a upravovania všetkých verzií programu, aby bol softvér slobodný pre všetkých jeho používateľov.
Napríklad, ak šírite kópie programu, či už zdarma alebo za poplatok, musíte poskytnúť príjemcovi tie isté práva, ktoré ste sami dostali. Musíte zaručiť, že aj príjemcovia dostanú, alebo môžu získať, zdrojový kód. A musíte ich upozorniť na tieto podmienky, aby aj oni poznali svoje práva.
Vývojári, ktorí používajú GNU GPL, chránia práva zadávateľa v dvoch krokoch:
(1) zabezpečením autorských práv k softvéru, a
(2) ponúknutím tejto Licence, ktorá vám dáva právoplatné povolenie k jeho kopírovaniu, šíreniu a/alebo jeho úprave.
Kvôli ochrane každého vývojára a autora, GPL dáva jasne najavo, že na slobodný softvér neexistuje žiadna záruka. V záujme oboch strán, používateľov a autorov, GPL požaduje, aby upravené verzie programu boli príslušne označené.
Niektoré zariadenia používateľom zakazujú inštaláciu alebo spustenie upravených verzií softvéru, aj keď výrobca si takúto možnosť ponechal. Toto je z princípu nezlúčiteľné s cieľom ochrany používateľskej slobody – slobody akokoľvek softvér meniť.