Tvorivá databáza
- V súvislosti s právnou ochranou databáz je potrebné rozlišovať medzi netvorivou databázou (chránenou osobitným právom k databáze v zmysle § 135 a nasl.) a tvorivou databázou chránenou (chránenou autorským právom § 131 a nasl.).
- Autorský zákon totiž autorské právo priznáva aj autorovi tvorivej databázy, ak je spôsob výberu alebo usporiadanie obsahu databázy výsledkom tvorivej duševnej činnosti autora. Spôsob usporiadania chránených (napr. autorské diela) alebo nechránených (napr. rôzne dáta) prvkov teda môže byť predmetom autorského práva len vtedy, ak je výsledkom vlastnej duševnej tvorivej činnosti autora.
- Za tvorivú databázu možno považovať napr. zborník, noviny, časopis, encyklopédiu, antológiu, pásmo alebo výstavu a pod. V niektorých prípadoch (napr. v prípade novín) nie je vylúčený súbeh ochrany osobitného práva k databáze aj autorského práva.
Netvorivá databáza (sui generis)
- Ochrana databáz sui generis (osobitné právo k databáze) sa poskytuje bez ohľadu na to, či samotná databáza alebo údaje v nej obsiahnuté spĺňajú autorskoprávne kritériá. Právo na ochranu vychádza z toho, že došlo k podstatnému vkladu (investovaniu) do získania, overenia alebo prezentácie obsahu databázy s tým, že prostredníctvom tohto práva sa má zabrániť extrakcii alebo reutilizácii celej alebo podstatnej časti databázy.
- Zmyslom osobitného práva k databáze je ochrana investície (podstatný vklad) vloženej do získania, overenia alebo sprístupňovania obsahov databázy. Investície (podstatnosť vkladu) sa určujú aplikovaním kvalitatívneho alebo kvantitatívneho meradla a môžu pozostávať z vloženia finančných zdrojov, času, úsilia, energie a pod.
- Toto výhradné majetkové právo na rozdiel od autorského práva nevyžaduje pôvodnosť(originalitu).
- Každý nový, kvalitatívne alebo kvantitatívne podstatný prínos do databázy spočívajúci v doplnení, skrátení alebo v inom upravovaní má za následok vytvorenie novej databázy.